Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

10 kohvi võimalikku mõju sulle ja su kilpnäärmele.

Ma pean olema aus ja ütlema, et kuigi paljud kilpnäärme tervise parandamiseks tehtud toitumisharjumuste muutmised on olnud rasked, on kohvi mitte joomine olnud minu jaoks kõige keerulisem. Tihti öeldakse, et muutus, mida on kõige raskem teha ja millest me hoidume, on muutus, mida meie keha vajab kõige rohkem.

Must maagia. Must meditsiin. Hommikune eliksiir.

Kui peaksite kaheks nädalaks loobuma kas kohvist või internetist, kumma te valiksite?

Kui soovite pigem loobuda kõigest muust kui kohvist, siis teadke, et suur hulk inimesi teie ümber kuulub samasse kategooriasse…

Kui olete oma toitumisharjumust muutnud ning eemaldanud gluteeni, piimatooted või suhkru, võib arvata, et kohvist loobumine on kerge. Kuid nagu kõikidest asjadest, mis meie enesetunnet parandavad või meid hästi tundma panevad, on ka kohvist väga raske loobuda.

Kohvi eelised

Tihti viidatakse paljudele usaldusväärsetele uuringutele, mis kinnitavad, et kohv on täis antioksüdante ja polüfenoole. Samu antioksüdante ja polüfenoole võib leida ka paljudes puuviljades ja köögiviljades. Lisaks on olemas ka mitmesuguseid uuringuid, mis näitavad kohvi rolli vähi, diabeedi, depressiooni, maksa, sapikivitõve jne leevendamisel.

Kui teadus kōrvale jätta, siis on ju kohvi joomine iga hommikune uskumatult mõnus rutiin. Teha endale tass kuuma kohvi ning nautida selle lõhna, maitset ning sealt saadud energiajõudu ja vaimuselgust.

Igaüks reageerib erinevalt

Kas kohv mõjub kõigile halvasti?

Mitte päris. Igaühel meist võib olla kohvi suhtes erinev reaktsioon. Mõned inimesed muutuvad pärast kohvi joomist närviliseks ja rahutuks, teised tunnevad end lausa suurepäraselt. Paljud kohvijoojad teavad, et kahe esimese tunni jooksul tunnevad nad ennast hästi (peamiselt tänu dopamiinile: http://bit.ly/2g7Dx2A ), kuid peagi hakkab energia ja vaimne tähelepanelikkus kahanema.

Kohv metaboliseerib maksa detoksikatsioonitee faasis ja mõndadel inimestel on raskem seda lagundada - me nimetame seda "aeglaseks ainevahetuseks". See võib kas ilmneda kohe, tekitades värina ja närvilise tunde või mõningase viivitusega. Näiteks kehv uni ja seedeprobleemid.

Mis on kohvis muret tekitav?

Kui teil on kilpnäärme probleeme, Hashimoto, neerupealiste väsimus, unetus, ärevus, kuumad hood või hormoonidega seotud haigusseisund, siis on oluline, et teaksite kohvi “pahe poolt". Siit saab igaüks teha otsuse, kas see on talle kasulik või mitte.

Siin on mõned vähemtuntud faktid kohvi kohta:

1. Suurendab veresuhkru taset

Uuringute kohaselt suurendab kofeiin veresuhkru taset. See on eriti ohtlik inimestele, kellel on hüpoglükeemia (või madal veresuhkur), kes tunnevad ennast närviliselt, viletsalt, hakkavad värisema, on tujukad ja ei suuda keskenduda kui on näljased. Veresuhkru kõikumised põhjustavad kortisooli tõmbluseid, mis mitte ainult ei kurna neerupealset, vaid ka dereguleerib immuunsüsteemi. See on väga ebasoovitav neile, kellel on neerupealiste väsimus, Hashimoto või Graves'i tõbi. Sellised kortisooli tōmblused võivad tekitada põletikku (loe allpool).

2. Tekitab iha suhkru- ja süsivesikute järele

Üleval mainisin (veresuhkru tõus), et kui meie veresuhkru tase langeb, on meil vaja erakorralist abi, et see tagasi normi piiresse saada. Inimesed, kes joovad hommikusöögi ajal kohvi või söövad magusat ning töödeldud hommikusööki, ihaldavad süsivesikuid ja suhkrut juba kuskil kella 11.00 ajal.

3. Toob kaasa happerefleksi ja kahjustab soolestiku seinu

Kohv stimuleerib gastriini vabastamist. See on peamine maohormoon, mis kiirendab soole transiidi aega. Gastriin stimuleerib omakorda maomahla sekretsiooni. Kohv võib samuti stimuleerida sapiteede vabastamist (see on põhjus, miks mõned inimesed tunnevad pärast kohvi joomist vajadust wc-sse minna) ja seedetrakti ensüümi.

Inimesel, kellel on seedimine korras, pole see suur mure. Kuid autoimmuunhaigustega inimestele, seedetrakti häirimisel (nagu IBS või lekkiv soole) võib see põhjustada edasisi seedetrakti kahjustusi.

4. Kurnatud neerupealsed

Kohv stimuleerib neerupealseid, et vabastada rohkem kortisooli ehk peamist stresshormooni. See on osaliselt põhjuseks, miks me kogeme suurepärast, kuid ajutist ja jätkusuutmatut energiakärbeid.

Mida paljud meist ei mōista, on see, et meie väsinud neerupealised põhjustavad sageli seletamatut kehakaalu, unehäireid, emotsionaalselt nõrga tunde, depressiooni ja väsimust. Neerupealiste väsimuse tekitamisel on kohvi joomine nagu hagu tulle viskamine.

5. Halvendab EMS-i

(EMS – Enne menstruatsiooni sümptomid).

On teada, et kohv aitab kaasa östrogeeni domineerimisele (http://bit.ly/2z4uKpr), mis võib tähendada kahte asja: meil on kas progesterooniga võrreldes liiga palju östrogeene või meil on tasakaalustamatus östrogeenide metaboliitides (mõned on kaitsvad ja mõned on ohtlikud).

6. Gluteen-ristreaktiivne toit

Gluteeni tundlikkusega inimestel võib esineda ristreaktiivsust ka muude toiduainetega. Näiteks piimas piimavalk kaseiin, mais, kohv ja peaaegu kõik terad, kuna nende proteiinistruktuurid on sarnased. Paljud inimesed kurdavad, et neil esineb gluteeni tarbides ja kohvi juues sama reaktsioon.

7. Mõjutab T4 ning T3 kilpnäärme hormoone

Kohv mõjutab levotüroksiini imendumist (sünteetiline kilpnäärme hormoon). Seepärast peavad kilpnäärme patsiendid võtma hormoonasendus tablette vähemalt tund enne kohvi joomist.

Kaudne, kuid tähtis punkt seisneb selles, et kohv aitab kaasa eespool nimetatud östrogeenide domineerimisele ja östrogeeni domineerimine pärsib T4-T3 konversiooni.

8. Võib põhjustada raseduse katkemist.

See uuring näitas (http://bit.ly/2yIKWAB), et naistel, kes raseduse ajal joovad kohvi, on suurem raseduse katkemise oht.

9. On väga põletikuline

Arstid ütlevad, et enamik tänapäeva haiguseid on põhjustatud põletikust - hõõguv ja nähtamatu tulekolle, mis leidub rakulisel tasemel.

Selles uuringus (http://bit.ly/2g7NdKo) leiti, et kofeiin on märkimisväärne osa oksüdatiivsest stressist ja põletikust kehas. Krooniline kehavalu, väsimus, nahaprobleemid, diabeet ja autoimmuunsed seisundid on vaid mõned põletikuga seotud haigusseisundid.

10. Võib põhjustada unetust või kehva und

See uuring (http://bit.ly/2gBHj52) näitas, et kui kofeiini tarbitakse 6